logo MPL Techma

Wózki AMR/AGV w magazynie, czyli skuteczna automatyzacja transportu

Logistyka magazynowa to dziedzina, w której innowacje technologiczne odgrywają ważną rolę. Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom i narzędziom można znacznie upłynnić działanie magazynu i usprawnić różne procesy związane z transportowaniem, przechowywaniem czy organizacją towarów. Warto zwrócić uwagę między innymi na wózki AMR i wózki AGV – nowoczesne pojazdy magazynowe działające w sposób autonomiczny lub automatyczny, wykorzystywane w ramach transportu wewnętrznego.
Czym są wózki AMR i wózki AGV?

Wózki AMR i wózki AGV to nazwy często używane zamiennie, mimo że istnieją pewne różnice między tymi dwoma maszynami. Zacznijmy od rozwinięcia poszczególnych skrótów: wózki AMR to autonomiczne roboty mobilne (ang. autonomous mobile robots), podczas gdy wózki AGV to automatyczne pojazdy prowadzone (ang. automated guided vehicles). Podstawową różnicą jest więc zakres autonomii.

Standardowe wózki AGV poruszają się wzdłuż wyznaczonej trasy, wykorzystując układy laserowe lub przewodowe do wykrywania elementów znajdujących się na ich drodze. Autonomiczne roboty AMR to natomiast bardziej zaawansowane maszyny, które dysponują funkcją pozwalającą na samoczynne dostosowywanie trasy do informacji o przeszkodach gromadzonych w czasie rzeczywistym. Wózek AMR można zatem traktować jako bardziej zaawansowany wariant wózka AGV. Zastosowanie obydwu technologii jest jednak zbliżone – głównym celem jest automatyzacja pracy w magazynie i ograniczenie udziału czynnika ludzkiego w procesach transportowych, co przekłada się na większą efektywność i redukcję ryzyka pomyłek.

Automatyzacja transportu magazynowego z wózkami AMR i AGV – najważniejsze korzyści

Autonomiczne wózki transportowe to maszyny, które już od dłuższego czasu zmieniają sposób funkcjonowania magazynów firm z różnych branż. Pojazdy z tej kategorii są stosowane w ramach transportu wewnętrznego, czyli przy działaniach związanych z przewożeniem towarów w obrębie danego zakładu. Ma to istotny wpływ na efektywność działania całego systemu magazynowego – właśnie dlatego wybór właściwych rozwiązań z tego zakresu ma tak duże znaczenie. Autonomiczny wózek transportowy to nowoczesna, zaawansowana maszyna, która pozwala osiągnąć szereg ważnych korzyści. Zalety takiego pojazdu to przede wszystkim efektywność i elastyczność, co przekłada się między innymi na:

  • wzrost produktywności – autonomiczne wózki transportowe mogą pracować długotrwale (z przerwą na prace serwisowe) i na bieżąco dostosowywać swoje działanie do warunków panujących w magazynie, co oznacza realne zwiększenie efektywności procesów;
  • większe bezpieczeństwo – zarówno wózek AGV, jak i wózek AMR korzystają z wielu zaawansowanych czujników i systemów wizyjnych, dzięki czemu ryzyko kolizji lub wypadku jest zredukowane do minimum;
  • optymalizacja kosztów pracy magazynu – dzięki temu, że maszyny pracują cały czas, praktycznie bezawaryjnie i bezprzestojowo, zwrot z inwestycji następuje stosunkowo szybko;
  • lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej – zależnie od wybranego modelu i jego konfiguracji można liczyć między innymi na wsparcie w umieszczaniu towarów na różnych wysokościach, co oznacza możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni;
  • szybka reakcja na zmienne warunki – wózek transportowy typu AMR lub AGV może dostosowywać działanie do zmian w układzie magazynu czy potrzebach firmy bądź jej klientów. Z uwagi na adaptacyjność i skalowalność są to rozwiązania, które efektywnie wspierają małe i duże przedsiębiorstwa z różnych branż.
Magazyn automatyczny – większa konkurencyjność

Oprócz powyższych korzyści warto zwrócić uwagę także na fakt, że magazyn automatyczny jest miejscem, w którym można zlikwidować potrzebę angażowania pracowników w proste i powtarzalne czynności. Gdy działania tego typu są wykonywane przez roboty, pracownicy mają szansę skupić się na bardziej wyspecjalizowanych zadaniach. Efektem jest na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku, co dodatkowo łączy się z usprawnieniami w kwestii wydajności procesów. Ponadto brak udziału ludzi w realizacji transportu wewnętrznego umożliwia poprawę bezpieczeństwa i unikanie wypadków.

Do czego służą autonomiczne roboty AMR?

Nowoczesne maszyny, takie jak autonomiczne wózki transportowe, mają coraz większy wpływ na pracę magazynów firm z różnych branż. W zależności od potrzeb danego zakładu mogą one być wykorzystywane w kilku różnych celach. Najczęściej służą do transportowania towarów pomiędzy obszarem składowania a halą produkcyjną – taka konfiguracja pozwala znacznie usprawnić przekazywanie gotowych produktów do kompletacji zamówień i szybciej je finalizować. To jednak nie wszystko – wózek AGV lub wózek AMR można wykorzystać również w ramach samej produkcji, usprawniając przekazywanie różnych komponentów czy materiałów pomiędzy stanowiskami. Wszystko to przekłada się na znaczny wzrost wydajności, co wiąże się z szeregiem istotnych korzyści dla firm.

Jeśli natomiast chodzi o branże, warto zauważyć, że logistyka magazynowa odgrywa ważną rolę w praktycznie każdym sektorze. Oznacza to, że automatyczne roboty AGV mogą znaleźć zastosowanie na wielu obszarach rynku. Z ich zalet w największym stopniu korzystają przedsiębiorstwa produkcyjne i firmy o skomplikowanych procesach magazynowych, jednak korzyści w zakresie optymalizacji procesów, zwiększania wydajności i ograniczania kosztów będą zauważalne w każdym magazynie.

Autonomiczne roboty AMR – przyszłość transportu magazynowego

Warto także zwrócić uwagę, że logistyka magazynowa to obszar przemysłu, który szybko adaptuje nowe technologie. W związku z tym wózki AGV i wózki AMR już teraz mają duże znaczenie w tym obszarze, jednak w przyszłości będą pełnić coraz ważniejsze funkcje. Magazyn automatyczny powinien opierać swoje działanie w głównej mierze właśnie na takich rozwiązaniach. Dzięki temu można liczyć na maksymalną optymalizację pracy, zwiększenie bezpieczeństwa i redukcję ryzyka błędów czy wypadków.

Aktualnie autonomiczne roboty AMR stanowią często uzupełnienie tradycyjnych systemów transportowych, działając w ramach zakładów, które łączą standardowe rozwiązania z automatyką. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by już teraz wdrożyć pełną automatyzację magazynu. Choć takie rozwiązanie wiąże się z pewnymi kosztami początkowymi, jest to inwestycja, która może się bardzo szybko zwrócić w postaci zmniejszonych kosztów i znacznie większej efektywności działania magazynu, dzięki czemu jest to optymalny wybór dla firm z różnych branż.

Automatyzacja transportu magazynowego

W zależności od potrzeb danej firmy wózki AMR i wózki AGV mogą działać w wielu różnych konfiguracjach. Są to maszyny, które można z łatwością dostosowywać do specyfiki funkcjonowania konkretnego magazynu. Dostępne są zarówno różne modele pojazdów, jak i liczne warianty oprogramowania do kontrolowania wózków. Dzięki temu można liczyć na efektywne wsparcie działań magazynowych bez względu na to, jak działa dana firma.

Wydajny magazyn automatyczny – innowacyjne urządzenia

Aby móc skutecznie w pełni możliwości wózków AGV, wózków AMR i innych rozwiązań z zakresu automatyki magazynowej, warto postawić na wsparcie ze strony doświadczonego partnera. Z MPL Techma można liczyć na profesjonalną pomoc w implementacji wózków autonomicznych i nie tylko. Przygotowujemy kompletne, złożone systemy magazynowe na potrzeby firm z różnych branż. Specjalizujemy się w rozwiązaniach intralogistycznych – to produkty tworzone dla konkretnych klientów, umożliwiające maksymalne usprawnienie procesów. Dostosowujemy swój plan działania do konkretnego przypadku, zaczynając od złożonej analizy sytuacji przedsiębiorstwa. Zapoznaj się z poprzednimi realizacjami na naszej stronie internetowej, by dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach oferowanych przez MPL Techma. Zachęcamy do kontaktu – z nami magazyn automatyczny może działać na najwyższych obrotach w każdej sytuacji!