logo MPL Techma

Technologia RFID w magazynie, czyli wygodna alternatywa dla kodów kreskowych

Opona pobierana z magazynu przez układnicę
Odpowiednia organizacja towarów to podstawa efektywnej pracy każdego magazynu. Przez wiele lat najchętniej wykorzystywaną metodą znakowania towarów były kody kreskowe, jednak obecnie odchodzą one w odstawkę na rzecz bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak identyfikatory RFID. Co to za technologia, jak ją wdrożyć i na jakie korzyści można liczyć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym opisujemy, jak zastosowanie RFID w magazynie może usprawnić składowanie i transport.
RFID – co to jest?

Zanim przejdziemy do zastosowania RFID w magazynie, warto przyjrzeć się samej definicji technologii RFID. Co to za rozwiązanie? Jest to system oznaczeń wykorzystujący niewielkie etykiety elektroniczne (chipy), które są odczytywane przez specjalne czytniki działające z wykorzystaniem fal radiowych. Głównymi zaletami tej technologii są duża wydajność i szybkość działania, możliwość odczytu nawet do odległości kilku metrów i w słabych warunkach oświetleniowych, a także zapewnienie identyfikowalności na różnych etapach produkcyjnych i wysyłkowych. Pierwotnie oznaczenia RFID były stosowane w sklepach jako zabezpieczenie przed kradzieżą, jednak szybko zyskały uznanie także w obszarze magazynowania i transportu. Prowadząc działalność związaną z tym sektorem, zdecydowanie warto wiedzieć, co to RFID i jakie korzyści płyną z zastosowania tego systemu.

RFID kontra kody kreskowe

RFID to technologia, która rozwijała się, aby oferować nowe możliwości w identyfikacji i śledzeniu towarów oraz po części jako odpowiedź na różne problemy związane z wykorzystaniem kodów kreskowych do oznaczania towarów. Mimo że standardowe kody kreskowe przez długi czas były podstawowym wsparciem w obszarze, jakim jest logistyka magazynowa, ich użycie może wiązać się z pewnymi komplikacjami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że w porównaniu z RFID są one w bardzo małym stopniu odporne na ścieranie, uszkodzenia i inne czynniki powodujące osłabienie czytelności oznaczeń. Wynika to z faktu, że w kodach kreskowych stosuje się standardowy druk, który jest stosunkowo mało wytrzymały – zwłaszcza przy długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne czy wilgoć.

Chociaż kody kreskowe mogą być zintegrowane z automatycznymi systemami, RFID oferuje znacznie większe możliwości w tym zakresie. RFID można łatwo zintegrować z nowoczesnymi czytnikami, co przyspiesza inwentaryzację i zmniejsza ryzyko błędów podczas etykietowania i ewidencjonowania towarów. Dzięki tym zaletom RFID staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w magazynach.

Korzyści z zastosowania RFID w magazynie

Porównując możliwości kodów kreskowych z oznaczeniami RFID, można zauważyć wiele potencjalnych korzyści wynikających z zastosowania tego rozwiązania. Oprócz informacji o tym, co to RFID, warto zwrócić uwagę również na następujące aspekty:

  • RFID zapewnia znacznie wygodniejsze skanowanie. Odczyt może odbywać się na większej odległości, a ponadto cały proces jest bardziej podatny na automatyzację. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał automatyzacji RFID w magazynie, potrzebne będzie odpowiednie wyposażenie magazynu – koszty takiej inwestycji zwracają się jednak w postaci większej efektywności, mniejszej częstotliwości pomyłek i szybszej obsługi towaru.

  • Trwalsze oznaczenia to kolejny atut technologii RFID. Co to oznacza? Zwiększona wytrzymałość wiąże się przede wszystkim z odpornością chipów na szereg czynników zewnętrznych, a także na dłuższą żywotność ze względu na brak potrzeby wykorzystania druku.

  • RFID w magazynie to także większa elastyczność i więcej możliwości związanych z zarządzaniem stanami towarowymi. Informacje zawarte w elektronicznej etykiecie mogą nie tylko zawierać więcej danych, lecz także być na bieżąco aktualizowane i poprawiane.

  • Wszystkie z powyższych kwestii sprowadzają się do głównej korzyści płynącej z zastosowania RFID, jaką jest zauważalne przyspieszenie inwentaryzacji. Można to zaobserwować w szczególności w magazynach, które wykorzystują nowoczesne systemy automatyzacji i rozwiązania z zakresu odczytu bezdotykowego. Z ich użyciem skanowanie i zapisywanie danych na temat produktów odbywa się znacznie szybciej, a ponadto pracownicy wykonują mniej manualnych zadań, co ogranicza ryzyko błędów.

Wdrożenie RFID w magazynie – wymagane sprzęty i narzędzia

Wiemy już, co to RFID i jakie korzyści zapewnia ta technologia – warto także przyjrzeć się, co powinno obejmować wyposażenie magazynu stosującego takie rozwiązania. Co ważne, implementacja RFID nie zawsze będzie wiązać się z koniecznością wymiany stosowanych wcześniej urządzeń. Wiele z nich można łatwo dostosować pod kątem innego systemu – najważniejszą kwestią będzie odpowiedni dobór oprogramowania do obsługi oznaczeń. Stawiając na współpracę z MPL Techma, można liczyć na kompletne wsparcie w zakresie zastosowania RFID w magazynie wraz z integracją z innymi urządzeniami, takimi jak układnice, windy, wózki czy przenośniki.

Jak zatem powinno wyglądać wyposażenie magazynu, w którym chcemy zastosować rozwiązania RFID? Podstawą są tagi RFID i anteny odpowiedzialne za odbiór sygnału. Funkcjonalność poszczególnych komponentów takiego systemu należy dostosować do warunków pracy w danym magazynie: w zależności od potrzeb mogą sprawdzić się chipy w formie samoprzylepnych etykiet lub też znaczniki w obudowie. Z użyciem takich rozwiązań można przygotować wydajny magazyn automatyczny, w którym efektywność pracy z oznaczeniami stoi na najwyższym poziomie. Dzięki takim rozwiązaniom automatyzacja będzie realną pomocą dla przedsiębiorstwa, ograniczając manualne zadania pracowników i redukując ryzyko błędów.

Oprócz tego warto zadbać, by magazyn automatyczny korzystał z innych zaawansowanych rozwiązań, z którymi logistyka magazynowa osiągnie jeszcze wyższą wydajność. Coraz częściej stosuje się urządzenia takie jak robot przemysłowy – to nieocenione wsparcie nie tylko w procesach produkcyjnych, lecz także w składowaniu towarów. Ponadto w nowoczesnym magazynie automatycznym powinny znaleźć się również układnice, wózki, windy i inne rozwiązania z zakresu transportu, zintegrowane z oprogramowaniem typu WMS, WCS lub ERP.

Obszary zastosowania RFID

Oprócz wykorzystania RFID w magazynie można wyróżnić także wiele innych obszarów, w których stosuje się technologię RFID. Co to za zastosowania? Jednym z głównych sektorów korzystających z tego rozwiązania jest handel i transport – szybki, precyzyjny odczyt oznaczeń pozwala dokładnie śledzić towary na każdym etapie ścieżki od producenta do klienta końcowego. Kolejny ważny obszar wykorzystania RFID to automatyzacja produkcji. Jest to szczególnie przydatne w obiektach, które łączą procesy produkcyjne i magazynowe – ujednolicony, efektywny system oznaczeń zapewnia skuteczne wsparcie dla procesów intralogistycznych, gwarantując tym samym znacznie wyższą wydajność pracy i lepszą kontrolę nad wykonywanymi zadaniami.

To jednak nie wszystko – RFID ma również spore znaczenie w miejscach, w których wymagana jest ścisła kontrola dostępu lub tożsamości. Karty z chipami wykonywanymi w tej technologii są bardzo często stosowane przy wytwarzaniu kart personalnych wykorzystywanych m.in. w biurach, halach produkcyjnych i organizacjach. Warto przy tym zwrócić uwagę, że czytniki RFID mogą nie tylko obsługiwać same oznaczenia, lecz także przetwarzać inne informacje, co pozwala m.in. na błyskawiczne, precyzyjne rejestrowanie czasu pracy czy momentów, w których nastąpiło wejście do danego budynku lub pomieszczenia. Co ważne, z takim zastosowaniem można spotkać się także w magazynach. Poza podstawowym wykorzystaniem, które obejmuje oznaczanie towarów, karty RFID mogą być wykorzystywane do ograniczenia dostępu niepowołanych osób do poszczególnych obszarów. Warto wspomnieć ponadto o bardziej nietypowych zastosowaniach chipów RFID – należą do nich m.in. biochipy, które służą np. do śledzenia lokalizacji zwierząt, ale mogą być nawet wszczepione jako implanty pod skórę człowieka. Technologia RFID jest również coraz częściej stosowana w roli uzupełnienia lub zastępstwa dla dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy.

RFID w magazynie i inne rozwiązania z MPL Techma

Jak skompletować wyposażenie magazynu, by móc liczyć na najwyższą efektywność pracy? Najlepsze rezultaty można osiągnąć z nowoczesnymi rozwiązaniami, które zapewniają jeszcze wyższą wydajność, redukcję częstotliwości pomyłek i poprawę bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jest to magazyn wysokiego składowania, czy inny punkt zajmujący się przechowywaniem i transportem towarów, MPL Techma ma w swojej ofercie szereg zaawansowanych urządzeń do obsługi procesów magazynowych. Nasz asortyment obejmuje urządzenia takie jak układnice, wózki, windy czy przenośniki, a ponadto zapewniamy wsparcie w zakresie integracji z oprogramowaniem do zarządzania magazynem. Kładziemy nacisk na automatyzację, by zapewnić naszym klientom realny wzrost efektywności. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem i wiedzą zdobytą w trakcie realizacji projektów dla różnych firm – zapoznaj się z informacjami na naszej stronie lub skontaktuj się z naszymi przedstawicielami, by dowiedzieć się więcej.